Kredi Borcumu Ödeyemedim Bu Yüzden Hapis Cezası Alır mıyım?

Kredi Borcumu Ödeyemedim Bu Yüzden Hapis Cezası Alır mıyım?

Kredi çekmek günümüzde kolay hale gelmiştir. Tabi bunun taksitleri ödeme kısmı da var. Çoğu kişi taksitlerini ödeyememekte. Kredi borcunu ödemekte zorluk çekenlerin ve ödeyemeyenlerin en çok merak ettiği sorulardan biride, kredi borcumu ödeyemedim hapis cezası var mı? 

Öncelikle bir bankaya kredi borcunuz varsa ve ödeyemiyorsanız, size 3 aylık bir süre tanınmaktadır. Bu süre kendinizi toparlamanız ve borçlarınızı ödemeniz için verilmektedir. Ayrıca bu 90 günlük süre zarfında bir miktar gecikme zammı da uygulanmaktadır. Bankalar ilk iki ayın gecikmesinde sizlere uyarı mesajı verirler tabi 3. Ayı geçtikten sonra işler farklı olmaktadır.

Ancak yapılandırma yapmanız ve borçlarınızı ödemeniz halinde sadece gecikme faizini ödeyerek diğer tüm yasal prosedürlerden kurtulabiliyorsunuz. Ayrıca belirlenen 90 günlük süre zarfında mutlaka yapılandırma başvurusunda bulunmalı ve bankanın yapılandırma teklifini olumlu yanıtlamalısınız.

Eğer hakkınızda yasal süreç başlatılır ve kredimi ödemediğim için hapse girer miyim? Gibi düşüncelerin içine girerseniz, korkunuzu biraz da olsa dindirmek isterim kredi borcundan dolayı hapis cezası gelmez. Anayasanın 38. Maddesinde açıkça belirtilmektedir ki; kimse herhangi bir sözleşmeden doğabilecek taahhüdü yerine getirmediği için özgürlüğünden mahrum edilemez. Fakat eve haciz gelme durumu söz konusu olabilir o yüzden her ay düzenli olarak kredi taksitlerinizi ödemenizde fayda vardır.

Yeni Haberlerimiz

Haberlerimizi İnceleyin ve kredi Hakkında Bilgi Edinin
İhtiyaç Kredisine Başvuru Yapmak İçin Gerekli Belgeler?

27.9.2018 14:32:00

Kredi Borcu Ödenmez İse Ne olur?

27.9.2018 14:34:00

Taşıt Kredisi

27.9.2018 14:36:00